tu jesteś: główna / wybrac

Jakie Wybrać Okulary


Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych - oprócz wyposażenia w filtr przeciwsłoneczny i fasonu - należy kierować się kolorem soczewek. Różowe i żółte nadają się na pochmurne dni - rozświetlają obraz i sprawiają, że świat dookoła wydaje się być weselszy i jaśniejszy. Na słoneczne dni warto kupić okulary z soczewkami brązowymi lub szarymi - chronią oczy przed jasnym światłem oraz niwelując mrużenie oczy, zapobiegają kurzym łapkom.  
Okulary powinny przede wszystkim zawierać pochłaniacze UVA i UVB. Niestety, szkła takie kosztują w granicach 200 złotych - jeżeli ktoś kupuje taniej, to znaczy, że ma do czynienia z podróbką. Nie wolno używać zwykłych plastików, za 10-20 złotych. Czynią one więcej szkody niż pożytku: powodują rozszerzanie się źrenic, a więc zwiększają pole do przenikania promieniowania. Warto też wybrać okulary polaryzacyjne, po to, by patrzeć pod słońce i widzieć dobrze, co dzieje się wokół.

Najzdrowsze dla oka są soczewki w odcieniach brązu oraz szarozielone. W ostatnich latach modne stają się tzw. okulary poliwęglanowe, które wprawdzie nie mają polaryzacji, ale za to dysponują mocnymi i trwałymi soczewkami. Są szczególnie polecane dla motocyklistów i rowerzystów. Osoby z wadami wzroku powinny się zdecydować na szkła fotochromowe, które same ściemniają się pod wpływem słońca. Kogo na to stać, może sobie zafundować szkła korekcyjne barwione (dodatkowa dopłata do okularów około 40-50 zł) lub soczewki korekcyjne polaryzacyjne.

Czy okulary leczą?      
Lecznicza moc okularów częściej polega nie tyle na cofaniu się wad wzroku, co bardziej na tym, że wada ta się nie pogłębia dzięki regularnemu noszeniu okularów. W bardzo wielu przypadkach, zwłaszcza u dzieci, noszenie odpowiednich okularów korekcyjnych prowadzi jednak do zaniku niektórych wad wzroku.


Polityka Prywatnosci | Jakien wybrać okulary