tu jesteś: główna / soczewki_kontaktowe


Soczewki Kontaktowe


Soczewka kontaktowa (znana też pod nazwą szkło kontaktowe) soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).

Soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, jak i w trybie przedłużonym (do 30 dni bez zdejmowania), powinny być dobierane przez okulistę. Noszący soczewki kontaktowe pacjent powinien regularnie zgłaszać się na badania do gabinetu okulistycznego.
 
Soczewki kontaktowe dzieli się na:
  •     twarde (sztywne, gazoprzepuszczalne),
Soczewki kontaktowe twarde swego czasu nie były tlenoprzepuszczalne, lecz teraz są już dostępne z tą potrzebną właściwościa. W porównianiu do miękkich trudniej jest się do nich przyzwyczaić i mniej przylegają do oka. Są zalecane przede wszystkim dla osób z duzymi wadami wzroku, cierpiących na astygmatyzm i zespół suchego oka. Są droższe od miękkich, gdyż wymagają specjalnego indywidualnego dostosowania do oczu.
  •     miękkie.
Soczewki kontaktowe miękkie są wykonywane z hydrożelu; w swojej strukturze posiadają dużą zawartość wody dzięki czemu są właśnie miekkie, łatwiej przywierają do oka i nie sprawiają problemu z przyzwyczajeniem się do nich, dobrze przepuszczają tlen. Wadą miękkich soczewek jest podatność na zanieczyszczenie.

Za pomocą soczewek kontaktowych koryguje się następujące wady wzroku:
  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm.


Polityka Prywatnosci | Soczewki Kontaktowe