tu jesteś: główna / wady_wzroku / protanopia

Protanopia

.

 Protanopia, choć jest zaburzeniem widzenia barwnego, potocznie jest uznawana często za wadę wzroku. Nie jest to prawdą, bo ogniskowa jest tu prawidłowa. Protanopia to zaburzenie, które polega na nierozpoznawaniu koloru czerwonego, bądź też myleniu go z zielonym. Jej objawem jest m.in. obniżenie percepcji jaskrawości takich barw, jak: czerwona, żółta i pomarańczowa. Może być ona aż tak obniżona, że kolor czerwony uznamy za ciemno szary czy nawet czarny.


W przypadku tego zaburzenia możliwy jest także odbiór takich kolorów jak róż czy fiolet jako kolor niebieski. Wszystko przez brak percepcji składowej czerwonej.

Zaburzenie to obejmuje około 1% panów na całym świecie i 0, 02 % pań. Spowodowane jest brakiem czopków, czyli światłoczułych receptorów w siatkówce oka, które odpowiadają za reakcję na barwę czerwoną.

Osoby, które zauważą u siebie takie zaburzenia nie powinny zasiadać za kierownicą pojazdu. Niestety zbyt często mogą one uznać, że czerwone światło sygnalizacji świetlnej, które każe nam się zatrzymać, wcale się nie pali.
Polityka Prywatnosci | Protanopia